Strona główna Wiadomości

Kościół Matki Bożej Niepokalanej na osiedlu Millenium od niedzieli będzie Sanktuarium św. Rity

Reklama
Sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu
Na kościele Matki Bożej Niepokalanej zawisł już napis informujący o sanktuarium św. Rity. Napis otacza wykonaną z brązu 2-metrowej wysokości różę. Fot. TK / Twój Sącz

W niedzielę (19 maja) w czasie Mszy św. o godz. 12 pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w kościele Matki Bożej Niepokalanej na osiedlu Millenium zostanie erygowane sanktuarium św. Rity. Będzie to pierwsze jej sanktuarium w Polsce.

W sobotę rano rozpoczynają się dwudniowe uroczystości odpustu ku czci św. Rity. Głównym wydarzeniem będzie niedzielna Msza św. inaugurująca Sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu. Spodziewane są tysiące wiernych. Wydarzenie będzie również transmitowane przez TV Trwam, Radio Maryja oraz Radio RDN Małopolska. Po Mszy św. odbędzie się także okolicznościowy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Fragment definicji “sanktuarium” za Wikipedią:

W Kościele katolickim sanktuarium stanowi przestrzeń uznaną za miejsce święte, w której w sposób szczególny Bóg udziela swojej łaski. Zazwyczaj sanktuarium to kościół lub jego część. W Kościele katolickim istnieją sanktuaria erygowane, tzn. takie, których istnienie usankcjonowała kompetentna władza kościelna oraz takie, które nie posiadają takiego statusu (np. parafialne, lokalne, regionalne).

Erygowane sanktuarium katolickie musi posiadać własnego rektora lub innego przełożonego, którego zadaniem jest troska o pielgrzymów, zapewnienie im swobodnego dostępu do form kultu w formie liturgicznej (sakramentów), jak też do praktykowania pobożności ludowej. Do przełożonego sanktuarium należy również gromadzenie i strzeżenie dokumentacji sanktuarium oraz wotów.

Życiorys św. Rity na stronie parafii MBN w Nowym Sączu

Kult św. Rity (Ryty z Cascii) w Nowym Sączu (za Wikipedią):

Jednym z najmłodszych ośrodków kultu św. Ryty jest parafia Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Kult ten został zapoczątkowany przez akt poświęcenia obrazu świętej. Dokonał tego ks. bp Piotr Bednarczyk 22 maja 1993 roku, w liturgiczne wspomnienie św. Ryty. Obraz namalowany przez miejscowego artystę Bernarda Wójcika, a będący wierną kopią obrazu Świętej znajdującego się w Cascii we Włoszech, ufundowała urodzona w Nowym Sączu, potem mieszkająca we Francji, a pod koniec życia znowu mieszkanka Nowego Sącza, Janina Habel-Juin jako wotum wdzięczności za łaski otrzymane od Boga przez wstawiennictwo św. Ryty, szczególnie łaskę pełnej wolności dla Polski, o którą p. Habel-Juin prosiła w dniach stanu wojennego w ojczyźnie. Propozycja ufundowania obrazu spotkała się z życzliwym przyjęciem ze strony ówczesnego proboszcza parafii, ks. prał. Zenona Rogoziewicza, który, od 1966 roku tworząc od podstaw nowosądecką parafię, w budowanym przez siebie kościele przewidział także miejsce, w którym mógł się znaleźć obraz świętej Ryty.

W drugi czwartek każdego miesiąca o godz. 18.00 odmawiana jest w nowosądeckim kościele Matki Bożej Niepokalanej nowenna do świętej Ryty, w czasie której odczytywane są prośby i podziękowania. A co roku 22 maja, w dzień wspomnienia świętej, sprawowane są msze św., w czasie których błogosławi się róże. Przy obrazie św. Ryty w kościele znajdują się relikwie św. Ryty. Na terenie parafii (przy kościele) znajduje się ogród różany św. Ryty, w którym rosną róże, a w centralnym miejscu znajduje się figura przedstawiająca św. Rytę oraz znajdują się tam atrybuty świętej, m.in. figa, pszczoły.

(edred)

Reklama