Strona główna Wczoraj i dziś

Kondukt pogrzebowy na Jagiellońskiej 1934

pogrzeb Bronisława Pierackiego Jagiellońska Nowy Sącz
Kondukt pogrzebowy na ulicy Jagiellońskiej – wysoki budynek w głębi to kamienica nr 38. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zdjęcia z pogrzebu ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego, zastrzelonego 15 czerwca 1934 roku przed wejściem do popularnego wśród polityków Klubu Towarzyskiego przy ul. Foksal 3 w Warszawie.

Pieracki urodził się w Gorlicach, a w Nowym Sączu uczył się w gimnazjum. Należał do najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. Po jego tragicznej śmierci odbyły się dwie uroczystości pogrzebowe.

Pogrzeb Pierackiego Nowy Sącz ul. Jagiellońska
Zdjęcie wykonane najprawdopodobniej ze skrzyżowania Jagiellońskiej z dzisiejszą ulicą Mickiewicza. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pierwsza z nich miała miejsce w Warszawie, 17 czerwca 1934 roku. Manifestacja żałobna na cześć zamordowanego zgromadziła na placu Piłsudskiego 100 tysięcy osób. Potem trumna ze zwłokami ministra przewieziona została specjalnym pociągiem do Nowego Sącza. Tu uroczystości odbyły się według naszych ustaleń 19 czerwca 1934 roku, choć wiele źródeł podaje datę o dzień lub dwa późniejszą.

Z powodu śmierci Pierackiego prezydent Ignacy Mościcki ogłosił żałobę narodową, a uroczystości w Nowym Sączu zgromadziły tysiące mieszkańców, przyjezdnych oraz dostojników państwowych. Kondukt pogrzebowy po mszy w kościele farnym przeszedł przez ulicę Jagiellońską i Grodzką na cmentarz przy ul. Rejtana, gdzie tymczasowo pochowano Pierackiego.

Pogrzeb Pierackiego Nowy Sącz Rynek / Jagiellońska
Kondukt pogrzebowy przechodzi z Rynku w ul. Jagiellońską. Czerwiec 1934. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Więcej o Bronisławie Pierackim oraz uroczystościach pogrzebowych w Nowym Sączu pisaliśmy rok temu, w 80. rocznicę tych wydarzeń. W naszym „wczoraj i dziś” przypominaliśmy historię związaną z powstaniem Domu Strzeleckiego im. Bronisława Pierackiego (oddanego do użytku w trzecią rocznicę śmierci ministra, w 1937) – późniejszego Domu Kultury Kolejarza a dzisiejszego Miejskiego Ośrodka Kultury.

(jm)