Strona główna Wiadomości

Mimo „darmowych” 90 minut dla mieszkańców, szykuje się podwyżka opłat za parkowanie dla wszystkich

bezpłatny postój Nowy Sacz
Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Zapowiadane wprowadzenie Karty Nowosądeczanina, która ma umożliwić jej posiadaczowi bezpłatny postój w Strefie Płatnego Parkowania (raz na dobę) przez maksymalnie 90 minut to tylko część nadchodzących zmian. Jest też już gotowy prezydencki projekt uchwały podwyższający opłaty za postój na ulicach Nowego Sącza.

W Strefie Płatnego Parkowania płacimy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00. Obecnie w strefie „A”, gdzie jest około 240 miejsc – 2 zł za każdą godzinę. W strefie „B” (450 miejsc) – 1 zł za godzinę. Miesięczny abonament typu „A” to 140 zł miesięcznie. Zgodnie z propozycją prezydenta, który przygotował projekt uchwały w sprawie „ustalenia strefy płatnego parkowania oraz wysokości opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania i sposobu pobierania tych opłat”, ceny wkrótce się zmienią a naliczanie opłat skomplikuje się.

Według projektu, pierwsza godzina w strefie „A” kosztować będzie 3 zł, druga 3,60 zł a trzecia rozpoczęta godzina postoju – 4,30 zł. Czwarta godzina (i kolejne) kosztować będzie 3 zł/h.

Inne opłaty będą dla posiadaczy Karty Nowosądeczanina, która ma zostać wprowadzona dla mieszkańców Nowego Sącza 1 stycznia 2020 roku.

Radni zaakceptowali wprowadzenie Karty Nowosądeczanina
Pierwsze 90 minut parkowania w strefie będzie bezpłatne (możliwe tylko raz w ciągu doby), po upływie tego czasu posiadacz karty zapłaci 2 zł za pierwszą godzinę, 2,40 zł za drugą i 2,80 zł za trzecią (potem znowu 2 zł/h).

Abonament typu „A” wciąż ma kosztować 140 zł/miesiąc (lub 670,00 zł za 6 miesięcy lub 1 100,00 zł za 12 miesięcy) ale tylko dla posiadaczy Karty Nowosądeczanina. Pozostali chętni zapłacą 210 zł za miesiąc.

Według projektu, parkowanie w strefie „B” będzie kosztować 2 zł za pierwszą godzinę, 2,40 zł za drugą i 2,80 zł za trzecią. Czwarta godzina znów 2 zł.

Analogicznie jak w strefie „A” inne stawki obowiązywać będą w strefie „B” dla posiadaczy Karty Nowosądeczanina. Po upływie bezpłatnych 90 minut – 1 zł za pierwszą godzinę, 1,20 zł za drugą i 1,40 zł za trzecią (potem znowu 1 zł). Abonament postojowy dla posiadacza karty to 70 zł za miesiąc (pozostali – 105 zł miesięcznie).

Abonament „M” (dla mieszkańców domów w rejonie strefy) kosztować będzie 50 zł rocznie. Opłata dodatkowa z postój bez opłaty wyniesie 100 zł (obecnie 50 zł).

Jeśli założymy, że zaparkujemy auto na 4 godziny w strefie „A” zapłacimy w przyszłości 13,90 zł (obecnie 8 zł). Korzystniej wygląda to w przypadku posiadacza Karty Nowosądeczanina – za 4 godziny zapłaci 5,80 zł. Zostawienie auta na 8 godzin (za taki okres płaci się w ciągu doby) w strefie „A” to wydatek 25,90 zł (teraz 16 zł). Posiadacz karty zapłaci 14,20 zł.

4-godzinny postój w strefie „B” kosztować będzie 9,20 zł (teraz 4 zł). Posiadacze Karty Nowosądeczanina za ten sam czas zapłacą 2,90 zł. Postój przez 8 godzin w strefie „B” – 17,20 zł (obecnie 8 zł); w przypadku posiadania karty – 7,10 zł.

Projekt zakłada za to udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – ich pojazdy będą mogły parkować bezpłatnie na wszystkich miejscach Strefy Płatnego Parkowania (obecnie tylko na wytyczonych „kopertach”).

Z projektu uchwały wynika, że za parkowanie, przynajmniej początkowo, nie będzie można płacić aplikacją mobilną (obecnie w Nowym Sączu jest to możliwe za pomocą smsAdminPark). W paragrafie dotyczącym opłat mowa wyłącznie o tym, że „opłatę jednorazową za postój pojazdu w SPP wnosi się poprzez wykupienie biletu parkingowego za pomocą samoobsługowego urządzenia inkasująco – rejestrującego, zwanego dalej parkometrem, właściwym dla strefy postoju pojazdu”.

Z drugiej strony operatorem strefy parkowania w mieście jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (wcześniej była to zlikwidowana Sądecka Infrastruktura Miejska), w którego autobusach można płacić za bilety aplikacjami mPay oraz SkyCash. Wydaje się wielce prawdopodobne, że w przyszłości za postój w Nowym Sączu będzie można zapłacić używając co najmniej jednej z tych aplikacji.

Projekt uchwały był porządku obrad ostatniej sesji Rady Miasta, ale został na prośbę prezydenta wycofany. Wiadomo, że trafi z powrotem na jedno z najbliższych posiedzeń, aby nowe opłaty mogły obowiązywać od początku przyszłego roku.

(JO)