Strona główna Wiadomości

Nowy stadion Sandecji: Miasto za 1,6 mln zł kupiło kolejną nieruchomość. Na razie będzie biurem klubu

Reklama
działka przy Sandecji Nowy Sącz Kilińskiego
Budynek przy ul. Kilińskiego już od kilku lat był wystawiony na sprzedaż. Teraz, wraz z działką sąsiadującą ze stadionem, kupiło go Miasto. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

1 mln 590 tys zł kosztował budynek na 4-arowej działce, który Miasto kupiło w związku z planami modernizacji miejskiego stadionu przy ul. Kilińskiego. Do budynku na razie przenosi się administracja MKS Sandecja S.A.

To już druga działka, kupiona w związku z planowaną rozbudową stadionu. Kilka miesięcy temu Miasto nabyło niespełna 5-arowy skrawek (wzdłuż obecnego płotu obiektu) za 300 tys. zł.

– Działka jest konieczna i potrzebna, podobnie jak i ta zakupiona poprzednio,  do budowy kompleksu sportowego wraz ze stadionem przy ul. Kilińskiego i będzie służyła Sandecji. W najbliższych dniach biura jak i administracja przeprowadzane będą do zakupionego budynku a obecny budynek przy stadionie zostanie poddany gruntownej przebudowie – tłumaczy Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.

Zgodę na nabycie “zabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę gruntu o numerze ewidencyjnym 15/3 o powierzchni 0,0399 ha” wyraziła Rada Miasta Nowego Sącza już w lutym br. Teraz transakcję sfinalizowano zarządzeniem prezydenta, kupując działkę za 1 590 000 zł.

Wydaje się, że sprzedawca zrobił dobry interes. Według naszych informacji, jeszcze rok temu budynek był oferowany w jednym z internetowych serwisów aukcyjnych za 1,1 mln zł. Przez wiele miesięcy nie znalazł chętnego.

Na razie nie wiadomo, czy budynek stojący na właśnie kupionej działce zostanie wyburzony, jeśli dojdzie do planowanej modernizacji obiektu przy ul. Kilińskiego. – Nie ma jeszcze takiej decyzji. Poczekamy, aż powstanie projekt stadionu – wyjaśniła nam Małgorzata Grybel, kierownik kancelarii prezydenta.

Pod koniec maja wybrano najkorzystniejszą ofertę – firmy ,ATS 999″ z Białej Podlaskiej – w przetargu na projekt miejskiego stadionu sportowego przy ul. Kilińskiego. Zwycięzca zaoferował 650 tys. zł brutto.

Wybrano projektanta miejskiego stadionu. Uczestnik przetargu: Nie da się tego tak tanio zrobić

Do przetargu nie złożono odwołań. Sądecka Infrastruktura Miejska, która jest inwestorem zastępczym inwestycji, poinformowała, że podpisanie umowy z Wykonawcą nastąpi 18 czerwca.

Według zapowiedzi władz miasta, wykonawstwo przebudowy i rozbudowy stadionu ma być przedmiotem osobnego przetargu, który zostanie ewentualnie ogłoszony po realizacji projektu.

Na razie, po spadku Sandecji z Ekstraklasy do 1 Ligi, przy ul. Kilińskiego trwają prace związane z przystosowaniem obiektu do wymogów Polskiego Związku Piłki Nożnej. rada Miasta Nowego Sącza przeznaczyła na ten cel 730 tys. zł. W ciągu najbliższych tygodni mają zostać zamontowane m.in. nowe krzesełka.

Nowy Styl zamontuje nowe krzesełka na stadionie Sandecji. W miesiąc, za 278 tys. zł

We wtorek Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN rozpatrzyła wnioski licencyjne klubów, w tym MKS Sandecja S.A. i przyznała mu licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach I ligi w sezonie 2018/2019 “z nadzorem finansowym” na razie na stadionie zastępczym w Niecieczy.

Przypomnijmy, że w maju ub. roku, gdy już wiadomo było, że Sandecja awansowała z 1 Ligi do Ekstraklasy, władze Nowego Sącza zadeklarowały błyskawiczną (w ciągu roku) budowę nowego stadionu (miejski obiekt przy ul. Kilińskiego nie spełnia wymagań stawianych przez Ekstraklasę i PZPN).

W październiku 2017 roku ogłoszono przetarg na przebudowę i rozbudowę Stadionu Miejskiego który w grudniu unieważniono. – Miasto stać na to, żeby w latach 2018 i 2019 wydać maksymalnie 50 milionów na budowę stadionu – tłumaczył wówczas prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Jedyna oferta opiewała na niespełna 60 mln zł brutto.

Obecnie projekt, który ma powstać w ciągu 230 dni, obejmuje m.in. “stadion o pojemności od 6.000 do 8.200 miejsc siedzących zadaszonych, z uwzględnieniem minimalnych wymagań wynikających z przepisów prawa oraz warunków PZPN dotyczących stadionów sportowych III kategorii i UEFA. Przedmiotowa koncepcja powinna w maksymalnym stopniu wykorzystać istniejące elementy infrastruktury obecnego obiektu w zakresie oświetlenia oraz zawierać etapowanie realizacji zamierzenia tj. Etap I dla od.4.500 do 5.000 miejsc siedzących zadaszanych na trybunie północnej i południowej i II etap – docelowy”.

(JO)