Strona główna Wiadomości

Nowy stadion Sandecji: Znamy szczegóły przyszłego projektu

Reklama
Stadion MKS Sandecja. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Udało nam się zapoznać z liczącymi łącznie kilkaset stron opracowaniami dotyczącymi wymagań i oczekiwań Miasta Nowy Sącz wobec projektu przyszłego stadionu klubu Sandecja. Dokumenty, w tym program funkcjonalno-użytkowy przebudowy i rozbudowy obiektu przy ul. Kilińskiego, są podstawą do zaprojektowania i wykonania robót budowlanych.

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak zapowiada przetarg na projekt i budowę stadionu Sandecji w “najbliższym czasie”. – Będziemy budować oczywiście przy ulicy Kilińskiego. To jest teren z dużymi tradycjami a inwestycja będzie swojego rodzaju wizytówką miasta. Dzisiaj buduje się raczej w centrum miasta, żeby była łatwa dostępność i różnego rodzaju atrakcje dla korzystających. Bo stadion będzie przeznaczony nie tylko dla piłkarzy ale i dla innego rodzaju imprez – mówił kilka dni temu prezydent miasta.

Według naszych informacji przetarg na wykonawcę inwestycji w trybie zaprojektuj i wybuduj zostanie ogłoszony już w przyszłym tygodniu. Jakie zatem są wymagania techniczne, finansowe, funkcjonalne czy architektoniczne dla projektantów i wykonawców obiektu?

Stadion, który powstanie ma mieć “minimum 8 000 miejsc siedzących”, wszystkie zadaszone (w technologii bez podpór ograniczających widoczność). Naturalna, trawiasta nawierzchnia z systemem nawadniania, odwodnienia i podgrzewania, będzie mieć wymiary 68 m x 105 m. Łączna, planowana powierzchnia zabudowy stadionu wraz z boiskiem wynosi 17 000 m kw. Obok stadionu powstanie pełnowymiarowe boisko treningowe ze sztuczną murawą.

Zadaniem wykonawcy będzie m.in. zachowanie minimalnych powierzchni wszystkich pomieszczeń, określonych wymaganiami Polskiego Związku Piłki Nożnej dla obiektów Ekstraklasy.

Wśród 8 000 miejsc co najmniej 500 powinno być kategorii VIP. Na trybunach przewidziano co najmniej 10 tzw. skyboksów czyli ekskluzywnych, zamkniętych lóż (każda o powierzchni około 20 m kw) możliwych do wynajęcia np. przez firmy. W pobliżu lóż dla biznesu zaplanowano restaurację a dla całej widowni strefę gastronomiczną z szybkimi daniami.

Podstawowym wymaganiem przy projektowaniu obiektu stadionu i zagospodarowania terenu, jak i późniejszej jego realizacji, powinno być bezpieczeństwo ludzi oraz zapewnienie właściwych warunków dla widowisk sportowych i imprez masowych. Przyjęte rozwiązania mają umożliwiać przeprowadzenie meczów piłki nożnej oraz innych wydarzeń widowiskowych o charakterze imprez masowych – czytamy m.in. w opracowaniu przygotowanym przez krakowską firmę IMS – International Management Services.

Sandecja nowy stadion
“Przebudowa Stadionu Miejskiego przy ul. Kilińskiego w Nowym Sączu. Schemat terenu inwestycji”.

Na terenie inwestycji powstanie łącznie do 240 miejsc postojowych w tym m.in. parking VIP na minimum 100 samochodów i plac postojowy dla wozów transmisyjnych.

Nie jest jeszcze przesądzone, czy przy ul. Kilińskiego pozostaną słupy z oświetleniem, zamontowane przy modernizacji obiektu w 2010 roku. Jeden z wariantów przewiduje montaż na dachu nowego obiektu oświetlenia uzupełniającego. W przypadku innej decyzji projektowej powodującej zmianę lokalizacji istniejących masztów oświetleniowych należy maszty zdemontować a oświetlenie stadionu powinno być w całości zlokalizowane na projektowanym zadaszeniu stadionu – czytamy w programie funkcjonalno-użytkowym.

ciąg dalszy na następnej stronie