Strona główna Wiadomości

Nowy stadion Sandecji: Znamy szczegóły przyszłego projektu

Stadion MKS Sandecja. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Udało nam się zapoznać z liczącymi łącznie kilkaset stron opracowaniami dotyczącymi wymagań i oczekiwań Miasta Nowy Sącz wobec projektu przyszłego stadionu klubu Sandecja. Dokumenty, w tym program funkcjonalno-użytkowy przebudowy i rozbudowy obiektu przy ul. Kilińskiego, są podstawą do zaprojektowania i wykonania robót budowlanych.

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak zapowiada przetarg na projekt i budowę stadionu Sandecji w „najbliższym czasie”. – Będziemy budować oczywiście przy ulicy Kilińskiego. To jest teren z dużymi tradycjami a inwestycja będzie swojego rodzaju wizytówką miasta. Dzisiaj buduje się raczej w centrum miasta, żeby była łatwa dostępność i różnego rodzaju atrakcje dla korzystających. Bo stadion będzie przeznaczony nie tylko dla piłkarzy ale i dla innego rodzaju imprez – mówił kilka dni temu prezydent miasta.

Według naszych informacji przetarg na wykonawcę inwestycji w trybie zaprojektuj i wybuduj zostanie ogłoszony już w przyszłym tygodniu. Jakie zatem są wymagania techniczne, finansowe, funkcjonalne czy architektoniczne dla projektantów i wykonawców obiektu?

Stadion, który powstanie ma mieć „minimum 8 000 miejsc siedzących”, wszystkie zadaszone (w technologii bez podpór ograniczających widoczność). Naturalna, trawiasta nawierzchnia z systemem nawadniania, odwodnienia i podgrzewania, będzie mieć wymiary 68 m x 105 m. Łączna, planowana powierzchnia zabudowy stadionu wraz z boiskiem wynosi 17 000 m kw. Obok stadionu powstanie pełnowymiarowe boisko treningowe ze sztuczną murawą.

Zadaniem wykonawcy będzie m.in. zachowanie minimalnych powierzchni wszystkich pomieszczeń, określonych wymaganiami Polskiego Związku Piłki Nożnej dla obiektów Ekstraklasy.

Wśród 8 000 miejsc co najmniej 500 powinno być kategorii VIP. Na trybunach przewidziano co najmniej 10 tzw. skyboksów czyli ekskluzywnych, zamkniętych lóż (każda o powierzchni około 20 m kw) możliwych do wynajęcia np. przez firmy. W pobliżu lóż dla biznesu zaplanowano restaurację a dla całej widowni strefę gastronomiczną z szybkimi daniami.

Podstawowym wymaganiem przy projektowaniu obiektu stadionu i zagospodarowania terenu, jak i późniejszej jego realizacji, powinno być bezpieczeństwo ludzi oraz zapewnienie właściwych warunków dla widowisk sportowych i imprez masowych. Przyjęte rozwiązania mają umożliwiać przeprowadzenie meczów piłki nożnej oraz innych wydarzeń widowiskowych o charakterze imprez masowych – czytamy m.in. w opracowaniu przygotowanym przez krakowską firmę IMS – International Management Services.

Sandecja nowy stadion
„Przebudowa Stadionu Miejskiego przy ul. Kilińskiego w Nowym Sączu. Schemat terenu inwestycji”.

Na terenie inwestycji powstanie łącznie do 240 miejsc postojowych w tym m.in. parking VIP na minimum 100 samochodów i plac postojowy dla wozów transmisyjnych.

Nie jest jeszcze przesądzone, czy przy ul. Kilińskiego pozostaną słupy z oświetleniem, zamontowane przy modernizacji obiektu w 2010 roku. Jeden z wariantów przewiduje montaż na dachu nowego obiektu oświetlenia uzupełniającego. W przypadku innej decyzji projektowej powodującej zmianę lokalizacji istniejących masztów oświetleniowych należy maszty zdemontować a oświetlenie stadionu powinno być w całości zlokalizowane na projektowanym zadaszeniu stadionu – czytamy w programie funkcjonalno-użytkowym.

ciąg dalszy na następnej stronie

 • Pingback: Miasto odsprzeda państwowemu funduszowi udziały w spółce komunalnej()

 • Pingback: Przetarg na nowy stadion dla Sandecji ogłoszony - Twój Sącz()

 • Pierro

  Nadal uważam budowanie stadionu w tym miejscu za nonsens. Dlaczego? Po pierwsze ciasnota. Obiekt jest wciśnięty między wał przeciwpowodziowy i ulicę co skutkować będzie brakiem możliwości jego dowolnej rozbudowy w przyszłości. Brak też miejsca na rozbudowę kompkeksu szkoleniowo-sportowego. Niemożność zapewnienia wystarczającej liczby miejsc parkingowych przy samym stadionie jak i w jego pobliżu. Do tego należy dodać słabe skomunikowanie obiektu względem dróg wlotowych do miasta.

 • twojsaczpl

  Na marginesie: ciekawa jest prognoza frekwencji na przyszłym obiekcie, oszacowana na podstawie liczby kibiców chodzących na mecze dotychczas i w odniesieniu do frekwencji na stadionach Cracovii, Arki Gdynia, Piasta Gliwice i Zagłębia Lubin (tam niedawno budowano nowe obiekty). Nie wchodząc w zbytnie szczegóły wynika z niej, że średnia frekwencja na „starych” stadionach w poprzednich latach najniższa była w Nowym Sączu (1406 osób/mecz) a najwyższa w Gdyni (niemal 7 tys.)

  Po wybudowaniu nowych obiektów frekwencja na nich wzrosła (z wyjątkiem już wysokiej na Arce Gdynia). Frekwencja rosła wraz z lepszymi wynikami drużyny, dając Cracovii zapełnienie stadionu w granicach 80 procent/mecz (sezon 2013/2014).

  Firma IMS wysuwa takie wnioski:

  „Jeżeli chodzi o komfort oglądania meczów, w oczywisty sposób budowa nowego stadionu dla Sandecji spowoduje pozytywny efekt w postaci przyciągnięcia nowych kibiców i tym samym zwiększenia frekwencji na meczach. Jak jednak pokazuje przeprowadzona analiza dotycząca pozostałych nowych stadionów w Polsce najważniejszym czynnikiem wpływającym na liczbę widzów przychodzących na stadiony jest forma sportowa drużyny, czyli osiągane przez nią wyniki.

  Biorąc pod uwagę wyniki przeprowadzonej analizy frekwencji na innych stadionach można oszacować wzrost liczby kibiców na nowym stadionie Sandecji od 40% do 130% (odrzucono skrajne wartości). Oznaczałoby to, biorąc pod uwagę średnią z ostatnich sezonów, średnią publikę na nowym stadionie w przedziale od ok. 2 tys. do 4 tys. widzów w wartościach uśrednionych.

  Należy jednak wziąć pod uwagę, iż ogromny sukces sportowy jakim jest historyczny awans do ekstraklasy stwarza w Nowym Sączu sytuację bezprecedensową. Nie można bowiem znaleźć drugiego takiego przypadku gdzie powstanie nowego obiektu łączy się czasowo z historycznym sukcesem sportowym. Sugerowało by to osiągnięcie wyników frekwencyjnych znacznie powyżej wskazanej w niniejszym opracowaniu normy statystycznej.

  Nie należy jednak wykluczyć, iż w dłuższej perspektywie Sandecja przestanie grać w Ekstraklasie i jedynym czynnikiem przyciągającym kibiców na obiekt będzie jego komfort. Reasumując, należy stwierdzić, iż budowa obiektu o planowanej 8-tysięcznej pojemności wydaje się być adekwatna zarówno do optymistycznego jak i pesymistycznego wariantu”.

  • Witold W-ski

   Obecnie przy tak dobrym sportowym wyniku , oraz historycznym awansie (zakładając niewygórowane ceny biletów) nowoczesny stadion pojemności
   15 tyś.byłby wypełniony .

 • damiansd4hide3

  Tylko zostawcie miejsce na 4 pasmową drogę :P bo co to za stadion bez odpowiedniego dojazdu? :P

 • Xaxa

  Aha….. Tak jak pisałem na 5,mln się nie skończy :) bliżej 65mln :) gdzie parkingi? Gdzie przebudowa drogi, dojazdu, ronda? Gdzie zabezpieczenie wałów przed wodą??? :)

  • twojsaczpl

   Żeby było jasne – tak jak wspominaliśmy dokumenty liczą ponad 400 stron, jest tam o wiele więcej rzeczy, niż opisaliśmy w skrótowym tekście. Przykładowo jest taki akapit:

   „W celu skomunikowania stadionu i poprawy warunków ruchu i bezpieczeństwa ruchu zostanie wykonana w zakresie dróg publicznych przebudowa ul. Kilińskiego oraz ronda Obrońców Pokoju według załączonego schematu, z uwzględnieniem propozycji przebudowy układu drogowego (wg
   Miejskiego Zarządu Dróg)”.

   Albo: „W celu uniknięcia zalania budynku wodą powodziową, należy przewidzieć odprowadzenie ścieków poprzez przepompowanie z obszarów podziemnych budynku jeżeli takie zostaną przewidziane w projekcie. W przypadku braku możliwości zabezpieczenia przed zwrotnym przepływem wewnątrz budynku (obszar podziemny), należy przewidzieć przepompownie zewnętrzne. Niezależnie z pozostałych obszarów budynku na przy kanalikach należy przewidzieć urządzenia zabezpieczające przed przepływem zwrotnym”…

   i tak dalej i tak dalej…

   • CD Misia

    Dziwna wiedza .

  • CD Misia

   Wały są istniejące i tylko od strony Kilińskiego, od strony Nadbrzeżnej nie ma wału tylko nasyp byle jaki nie spełniający warunki wału. Puki co nie można zmienić prawa z 2006 r pis.. Woda przelać ma się na stronę ul. Nadbrzeżnej i zalanie Barskiej Trzech Koron. Taka brutalna prawda….