Strona główna Wiadomości

Prezydent Nowego Sącza: Nowy stadion to inwestycja na co najmniej sto lat

Widok satelitarny na obecny stadion MKS Sandecja.Fot. Mapy Google

Już nie zapowiadana wcześniej modernizacja, ale budowa od postaw nowego stadionu piłkarskiego w miejscu obecnego boiska „Sandecji” – takie są aktualne zamierzenia władz Nowego Sącza. Miasto, aby spełnić wymagania PZPN i Ekstraklasy, do której właśnie awansował klub, będzie musiało szybko znaleźć nawet 50 mln zł.

Aby przekształcona właśnie w spółkę akcyjną (ze 100-procentowym udziałem Miasta) Sandecja mogła grać w Nowym Sączu mecze w najważniejszej lidze piłkarskiej w Polsce, obiekt przy ul. Kilińskiego musi spełnić dziesiątki wymagań, stawianych przez polski Związek Piki Nożnej (czytaj Miejski Klub Sportowy Sandecja wkrótce spółką akcyjną. Miasto czekają milionowe wydatki). Obecny, oddany do użytku w 1970 roku stadion, choć kilkakrotnie modernizowany, nie spełnia większości zaleceń.

Na stadionie konieczne są m.in. podgrzewana murawa, co najmniej 4,5 tys. miejsc na trybunach (częściowo zadaszonych), podzielonych na sektory i z wydzieloną „klatką” dla kibiców przyjezdnych. Na widowni mają być także oddzielne strefy dla VIP-ów, stanowisko dowodzenia czy odpowiednio wyposażona trybuna prasowa. Konieczny jest nowy budynek z szatniami, pokojami dla sędziów i kontroli antydopingowej oraz salą do konferencji prasowych. Wokół stadionu powinny być też parkingi z wydzielonymi, niedostępnymi dla publiczności miejscami dla autokarów drużyn czy wozów transmisyjnych. Mnóstwo wymogów stawianych jest także w stosunku do systemu sprzedaży biletów, wpuszczaniu i kontroli biletów czy organizacji transmisji.

Początkowo prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak zapowiadał daleko idącą modernizację Stadionu im. O. Władysława Augustynka. – Po analizie specjalistów okazało się, że tańszym rozwiązaniem jest budowa nowego, a nie modernizacja obecnego obiektu – powiedział nam w piątek prezydent miasta. – To będzie inwestycja na co najmniej sto lat – podkreślił w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej, który ukazał się także w piątek.

Według naszych informacji w Ratuszu wciąż trwają intensywne prace nad przygotowaniem ostatecznych założeń zamierzanej inwestycji. Precyzyjną odpowiedź, czy jej realizacja jest – i w jakim zakresie – możliwa, mają dać opinie specjalistów, m.in. architektów i budowlańców.

Obecnie przyjmuje się, że przy ul. Kilińskiego mógłby powstać stadion na około 8 tysięcy widzów. Zlokalizowany byłby w tym samym miejscu co obecne boisko. Wszystkie urządzenia i budynki byłyby wyburzone – pozostać mają jedynie zgodne ze współczesnymi wymogami słupy z oświetleniem, na które wydano, przy poprzedniej modernizacji obiektu 6 lat temu, około 2,5 mln zł.

Nie znaleziono jeszcze ostatecznego sposobu na szybkie przygotowanie i zrealizowanie inwestycji. Prezydent zapowiada dziś, że Sandecja rozegra ekstraklasowe mecze „u siebie” już w rundzie wiosennej (początek w lutym 2018), więc jedynym realnym rozwiązaniem wydaje się znalezienie wykonawcy, który w jednym zamówieniu przygotuje projekt, otrzyma niezbędne pozwolenia i zrealizuje inwestycję. Możliwe jest to jedynie w systemie zlecania prac zwanym „zaprojektuj i wybuduj” i wiele wskazuje na to, że w ten sposób inwestycja będzie prowadzona. Mimo tego trybu, na wiosnę przyszłego roku zdążono by wykonać tylko część koniecznych prac i klub starałby się o uzyskanie warunkowej zgody na rozgrywki na niedokończonym obiekcie. Finał budowy nastąpiłby jesienią 2018.

wkrótce ma powstać nowy stadion Sandecji
Obecne otoczenie stadionu MKS Sandecja to koszmar estetyczny. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W wywiadzie dla Gazety Krakowskiej Ryszard Nowak stwierdził, że budowa nowego stadionu powinna kosztować „około 20 milionów złotych”. Jednak z naszych informacji wynika, że to mocno zaniżone szacunki i aby powstał 8-tysięczny obiekt, potrzebne będzie co najmniej 40-50 milionów złotych. Wskazują na to choćby koszty budowy stadionów podobnej wielkości w Polsce w ostatnich latach, wynoszące od 30 mln zł do nawet 90 mln zł.

– Nie ma mowy o 50 mln złotych, a o szczegółach będę mógł powiedzieć w dniu otrzymania kosztorysu inwestorskiego – powtarza prezydent Nowak.

Kolejnym, fundamentalnym problemem do rozwiązania jest finansowanie inwestycji. – Stadion jest własnością miasta, więc póki co to miasto będzie inwestorem, będę jednak zabiegał o zewnętrzne środki finansowe – mówi nam Ryszard Nowak.

Nie odpowiedział na pytanie, czy w grę wchodzi na przykład częściowe finansowanie przez jakąś ze spółek Skarbu Państwa lub bezpośrednio z budżetowych pieniędzy. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że w zdobyciu środków może pomóc przynależność prezydenta do Prawa i Sprawiedliwości (85-tysięczny Nowy Sącz to największe miasto w Polsce z prezydentem z PiS) oraz zażyłe stosunki z posłem PiS z nowosądeckiego okręgu wyborczego, sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, Wiesławem Janczykiem.

Mimo potrzebnych potężnych środków na nowy stadion (z których choć część Miasto będzie musiało znaleźć we własnym budżecie) prezydent twierdzi, że nie zabraknie pieniędzy na inne potrzeby. – Nie zamierzam rezygnować z planowanych wcześniej inwestycji – podkreśla Ryszard Nowak.

(JO)

 • Pingback: Nowy stadion Sandecji: Nie wcześniej niż za rok. Budowa powinna ruszyć w styczniu - Twój Sącz()

 • keiatr

  Sandecja w ekstraklasie to rozwój Nowego Sącza. Wiele osób będzie chciało się osiedlić w tym mieście aby oglądać mecze na najwyższym poziomie. Budować stadion na 10 tysięcy ludzi żeby nie było ciasnoty na trybunach. Brawo Prezydent Nowego Sącza !!!

 • Don Pedro

  @atram @keisyr czyli prymitywny trollu: te wpisy są zbyt debilne, żeby były prawdziwe, prowokatorze jeden :) chyba że to pisze pewien członek z otoczenia Ryszarda, więc tu nie zdziwiłbym się :) tak czy owak leczenie wskazane

 • atram

  Sandecja w ekstraklasie to rozwój Nowego Sącza (wzrost liczby mieszkańców), rozwój osiedla Kilińskiego (obok nowego stadionu powstanie wiele nowoczesnych obiektów), rozwój biznesu w mieście a zwłaszcza na tym osiedlu ( pieniądze od drużyn, kibiców i obsługi) i napływ cywilizacji z dużych miast. W ten sposób wyparte z Nowego Sącza na wieś zostaną nieliczne już buraki typu malkontenci i przeciwnicy tego przedsięwzięcia

 • keisyr

  Sandecja w ekstraklasie to wielki krok na drodze rozwoju Nowego Sącza i wzrost jego prestiżu. Będzie tu regularnie przyjeżdżać wiele ludzi (drużyny, kibice, obsługa meczu) z największych miast Polski. Będą zostawiać tutaj pieniądze więc na pewno powstanie wiele obiektów towarzyszących nowemu stadionowi. Gratulacje dla Prezydenta Nowego Sącza !!! Dzięki Sandecji w ekstraklasie napłynie do Nowego Sącza cywilizacja z dużych miast i wyprze buractwo (typu WK, Don Pedro, Tomasz Szczepanek) które gdzieniegdzie zalega jeszcze w Nowym Sączu

 • WK.

  Jeden sezon w ekstraklasie a stadion na 50 lat? Po co?

 • Don Pedro

  A kto to później utrzyma? Tylko nie mówcie że będą koncerty i inne wydarzenia, bo w Nowym Sączu ludzie przychodzą tylko na bezpłatne rzeczy, z biletami niekoniecznie – to raz. A dwa – na koncerty i pikniki ma zostać przebudowany za 40 mln zł amfiteatr w Parku Strzeleckim, w tym roku ma (miała) się zacząć inwestycja – i tam będzie miejsce na eventy. Dwa takie potężne obiekty w wyludniającym się mieście? czarno to widzę

 • Tomasz Szczepanek

  i 50 MILIONÓW PÓJDZIE DLA GARSTKI KOPACZY….. A można by za to rozwiązać problem np. Węgierskiej bis, czy też zrobić ścieżki rowerowe dla całego miasta. Z tych inwestycji korzystali by wszyscy mieszkańcy, a nie tylko kibice i działacze.

 • Bruce Wayne

  Że tak zapytam… Dlaczego nie w Zawadzie? Terenu dużo, miejsc na parkingi (bo co to jest planowane 187 obok stadionu?), budynki i Bóg wie co jeszcze pod dostatkiem, z dala od centrum,ktore nie będzie się korkować w dniu meczu.