Strona główna Wiadomości

Rewitalizacja Parku Strzeleckiego: co ostatecznie jest w planach?

Reklama
Park Strzelecki Nowy Sącz projekt amfiteatru Laboratorium Architektury
Fot. Laboratorium Architektury

Dobiegają końca procedury administracyjne związane z tzw. rewitalizacją Parku Strzeleckiego – częścią większego projektu określanego jako Wenecja Sądecka. W poprzedzających wydanie pozwolenia na budowę zawiadomieniach (wysyła się je sąsiadującym z planowanym terenem inwestycji) wyszczególniono dokładne zamierzenia inwestora, czyli Miasta Nowy Sącz.

Przypomnijmy, że projekt zagospodarowania terenu, budowlany oraz wykonawczy przedsięwzięcia określanego jako „rewitalizacja Wenecji Sądeckiej oraz Parku Strzeleckiego wraz z przyległościami” opracowała za niemal 4,5 mln zł brutto firma Laboratorium Architektury z Rudy Śląskiej. Z powodu trudności z otrzymaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń, rozdzielono zadanie na dwie części, koncentrując się na przygotowywaniu rewitalizacji samego Parku Strzeleckiego i jego otoczenia. „Wenecja” (czyli m.in. tor kajakowy na Dunajcu) nie uzyskała niezbędnej decyzji środowiskowej i po zmianach w założeniach projektu ponownie Miasto ubiega się o uzgodnienia dotyczące drugiej części zadania.

Pierwsza część – rewitalizacja Parku Strzeleckiego i terenu położonego między ulicą Ogrodową a wałem Dunajca – jest wyceniana na około 34 mln zł. W tegorocznym budżecie Nowego Sącza zapisano na ten cel 4,2 mln zł. Władze zapowiadają rozpoczęcie inwestycji od rozbudowy amfiteatru w Parku Strzeleckim oraz starania o pozyskanie środków zewnętrznych na kontynuację prac.

Nowy amfiteatr ma zastąpić zrujnowaną dziś muszlę koncertową z widownią. Według projektu scena z zapleczem oraz miejscami dla 4,5 tysiąca publiczności ma być w całości przykryta olbrzymim dachem (o powierzchni 800 m kw.). Pod trybunami znajdą się m.in. magazyny. Obok powstanie budynek, umownie nazwany centrum aktywizacji społeczności lokalnej Progress, z salami konferencyjnymi.

Z zawiadomienia o wszczęciu postępowania o pozwolenie na budowę dowiadujemy się także o pozostałych elementach rewitalizacji parku. Zespół czterech kortów tenisowych z zapleczem ma być zadaszony, posiadać też mini siłownię i mini ściankę wspinaczkową. Kolejna siłownia na wolnym powietrzu ma powstać w ramach “pętli gimnastycznej” czyli zamkniętej mini ścieżki biegowej. Zaplanowano również budowę boiska sportowego, zamienianego zimą na lodowisko.

Nowy Sącz rewitalizacja Parku Strzeleckiego
Fragment projektu dotyczący amfiteatru. Fot. UM NS

W sąsiedztwie amfiteatru projektanci przewidują także szereg atrakcji dla dzieci i młodzieży, m.in. plac wodny, plac zabaw z sadzawką i “ogród dziecka” czyli strefa dla dzieci z zespołem mini pawilonów. Dla starszych zaprojektowano “ogród seniora”, zespół dwóch pawilonów czytelni i mobilną kafeterię z tarasem widokowym.

W trakcie inwestycji ma zostać przebudowana ulica Jadwigi Wolskiej (wymiana nawierzchni i chodników, poszerzenie pasa drogowego, wykonanie 34 miejsc postojowych) i ulica Ogrodowa (budowa przystanków autobusowych z wiatami, wymiana nawierzchni, budowa dwóch zespołów miejsc postojowych na 151 stanowisk). Kolejne 92 miejsca postojowe zaplanowano “w okolicy ulicy Ogrodowej”.

rewitalizacja Parku Strzeleckiego
Fot. Laboratorium Architektury

W Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Nowego Sącza zapisano, że do realizacji rewitalizacji Parku Strzeleckiego i Wenecji Sądeckiej do roku 2021 zostanie wydane około 84,2 mln zł. Jak do tej pory miastu udało się pozyskać 2,5 mln zł środków unijnych (w 2014 roku, z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego) na dofinansowanie dokumentacji projektowej.

(JO)

Reklama